sobota, 28 maja 2011

Czy lofty znajdą miejsce w polskim hotelarstwie?

W amerykańskich filmach bardzo często oglądamy bohaterów mieszkających w industralnych budynkach, do których zazwyczaj prowadzi stara winda, a mieszkanie przytłacza nas - przyzwyczajonych do polskich M5 - ogromem przestrzeni.
Miejsce akcji filmu to loft.

loft w starym budynku i nowej szacie
Zastanawiam się, czy lofty znajdą miejsce na polskim rynku usług hotelarskich, i czy powstaną swoiste loft-hotele, czy może lofty wejdą do oferty apart-hoteli. W Europie już można zaobserwować wysyp loft-hoteli.

Kto jest ich klientem i jakie są perspektywy rozwoju tej grupy obiektów noclegowych w Polsce?


Lofty w Polsce


Wikipedia już pisze o loftach w Polsce (http://pl.wikipedia.org/wiki/Loft):
Loft (ang. poddasze, strych) – mieszkanie o wysokim standardzie, przeważnie o dużej powierzchni, urządzone w dawnych pomieszczeniach poprzemysłowych, np. fabrykach lub magazynach. Moda na lofty dotarła do Polski stosunkowo niedawno, choć w zachodniej Europie ma już kilkudziesięcioletnią tradycję. Pierwsze lofty w naszym kraju powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera. Trend na tego typu apartamenty szybko przeniósł się na inne miasta. I tak: w Warszawie są sprzedawane lofty, powstające w prawie stuletnich budynkach Fabryki PZO; w Poznaniu (City Park) i Kołobrzegu są to osiedla po dawnych koszarach wojskowych; w Żyrardowie: Stara Przędzalnia i Nowa Przędzalnia (Lofty de Girarda) w budynkach z XIX w., w Zielonej Górze w poniemieckich obiektach zakładu włókienniczego przy ul. Fabrycznej pod nazwą Tkalnia. Podobne inwestycje pojawiają się również na Górnym Śląsku, gdzie szczególnie dużo jest poprzemysłowych obiektów nadających się do adaptacji, m.in. już zrealizowany Bolko Loft w Bytomiu, zrealizowane, aktualnie na sprzedaz rezydencje Zawisza w Gliwicach, istniejące lofty w dawnym budynku zakładów włókienniczych "Merilana" w Bielsku-Białej czy planowane lofty w magazynie na zboże w dawnym browarze w Siemianowicach Śląskich, to tylko niektóre przykłady górnośląskich apartamentów. Na Dolnym Śląsku lofty powstają w dawnym Browarze Piastowskim we Wrocławiu.

tu będzie prawdziwy loft

Można zaobserwować bum na rynku nieruchomościowym związanym z loftami. Najpierw rozpoczęto adaptację starych a jednocześnie atrakcyjnych gmachów, a obecnie buduje się już także nowe apartamentowce posiadające mieszkania typu loft.

Takich inwestycji jest coraz więcej. Dają one szanse na rozwój usług hotelarskich oferujących wynajem krótko i długoterminowy ogromnych powierzchni, które świetnie nadadzą się na imprezy towarzyskie i spotkania biznesowe. Loft może też być miejscem inspiracji artystów.

loft jako apartament

Niestety tak jak się dzieje z apartamentami w Polsce, prawdopodobnie nazwa "loft" zostanie przypisana do wielu mieszkań, które loftami nie będą. Mamy już wiele apartamentów posiadających kilkanaście metrów kwadratowych, bez klimatyzacji, w bloku z wielkiej płyty. Patrząc na zainteresowanie jakie wywołują lofty, trafimy na pewno na ciekawe pary mieszkanie + loft.


Ile kosztuje nocleg w lofcie?


Wynajem dobowy loftu na świecie to koszt średnio około 250 euro. Można znaleźć ciekawe oferty w niższych cenach, np. w montrealskim lofthotelu "Loft Hotel" zarezerwujemy mieszkanie w przeliczeniu na polską walutę za 500 zł. Oczywiście cena zależy od konkretnego loftu, jego powierzchni, klasy wykończenia i wyposażenia. Mimo wszystko nie jest to dużu w porównaniu do oferty hoteli.

Takie ceny prawdopodobnie zawitają w polskich lofthotelach ale oczywiście będą one uzależnione od lokalizacji i miasta, w którym się znajdą. Już dziś można znaleźć ofertę noclegu w loftach we Włocławku w cenie od 120 zł za dobę (www.aparthotel-lofty.pl), czy w Łodzi od 149 zł za dobę (www.loftaparts.pl).

Jednak te lofty, to nie to samo co widziałem w amerykańskim filmie :(

Czekam na nowe lofthotele w Polsce. Wierzę, że Polska przedsiębiorczość nie zawiedzie mnie tym razem i wkrótce będzie można spędzić ciekawy weekend ze znajomymi w ogromnie fajnym mieszkaniu.

1 komentarz:

  1. Loft hotele to bardzo korzystne rozwiązanie, w Niemczech gdzie mieszkam na codzień sprawdza się.

    OdpowiedzUsuń